گرانفروشی بلیت هواپیما ادامه دارد

درحالی ایرلاین‌ها باید بلیت پروازهای داخلی را مطابق با نرخ نامه سازمان هواپیمایی کشوری عرضه کنند که گرانفروشی بلیت هواپیما همچنان در برخی ایرلاین‌ها ادامه دارد.

سازمان هواپیمایی کشور طی ماه‌های اخیر بارها اعلام کرده شرکت‌های هواپیمایی باید بر اساس نرخنامه خردادماه امسال اقدام به فروش بلیت کنند.

محمد محمدی‌بخش اوایل بهمن امسال محمد محمدی‌بخش رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با تاکید بر این‌که با شرکت‌های گرانفروشی بلیت هواپیما برخورد می‌شود، گفته بود:  پس از ابلاغ رای دیوان عدالت اداری مبنی بر لغو مصوبه ستاد تنظیم بازار، نامه ای مبنی بر اعمال ماده ۹۱ قانون برای رای دیوان عدالت اداری ارسال شد. رییس دیوان عدالت اداری اعلام کرد که فعلاً رای متوقف و به جلسه کارشناسی موکول شود.

وی افزود: در جلسه شورای عالی هواپیمایی نیز مصوب شد همه شرکت‌های هواپیمایی ملزم به رعایت سقف ابلاغی سازمان هواپیمایی کشوری تا زمان تعیین تکلیف رای دیوان هستند.

وی با تاکید بر این‌که ایرلاین‌هایی که سقف نرخ های ابلاغ شده از سوی سازمان هواپیمایی کشوری را رعایت نکنند با برخورد قانونی مواجه می شوند،‌ افزود: با آن دسته از افراد سودجو یا پلتفرم هایی که با توجه به شرایط موجود در حال سوء‌استفاده هستند،  برخوردی شدیدتر می شود و حتی لغو امتیاز در انتظار آنها خواهد بود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان این‌که افزایش قیمت‌ها باید با تصویب شورای عالی هواپیمایی باشد تا ماهیت قانونی داشته باشد، یادآور شد: مگر این‌که بر اساس رای دیوان عدالت اداری، متنوع‌سازی نرخ انجام شود که در این صورت باز هم شورای عالی هواپیمایی نظر کارشناسی خود را اعلام می‌کند تا شاهد رهاشدگی در خصوص نرخ بلیت هواپیما نباشیم.

محمدی بخش گفت: اجازه هیچگونه اقدام هیجانی در صنعت هوانوردی کشور داده نمی‌شود و مردم مطمئن باشند که اولویت سازمان هواپیمایی کشوری ابتدا ایمنی و امنیت، سپس تسهیلات و سایر موارد است.

گرانفروشی ایرلاین‌ها در روز روشن

در حالی شرکت‌‌های هواپیمایی تاکنون مجوزی برای افزایش قیمت نداشته‌اند اما برخی از آنها در آستانه تعطیلات نوروزی وارد فاز جدیدی از گرانفروشی شده‌اند.

به‌عنوان مثال بررسی سایت علی‌بابا نشان می‌دهد بلیت اکونومی پرواز کیش-تهران برای روز دوشنبه ۶ فروردین ماه ۱۴۰۳ با قیمت ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار و ۲۰۰ تومان (هواپیمایی زاگرس) و ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان (هواپیمایی آتا) به فروش می‌رسد.

این در حالی است که قیمت مصوب مسیر پروازی فوق یک میلیون و ۷۵۳ هزار و ۶۰۰ تومان است. این بدان معناست که هواپیمایی آتا بلیت پرواز کیش-تهران را ۴۵٫۴ درصد بالاتر از نرخ مصوب به فروش می‌رساند.

هواپیمایی زاگرس نیز ۴۵٫۴ درصد بالاتر از نرخ‌های مصوب سازمان هواپیمایی این بلیت را از طریق سایت علی‌بابا عرضه کرده است.