عبور رایگان از آزادراه منجیل-رودبار در نوروز ۱۴۰۳

مجری آزادراه منجیل - رودبار از امکان تردد رایگان در آزادراه منجیل-رودبار برای ایام نوروز خبر داد و گفت: استفاده از آزادراه منجیل - رودبار تقاضا برای سفر را ۴۵ درصد افزایش می‌دهد.

میلاد دوستی مجری آزادراه منجیل – رودبار، گفت: طبق تصمیم اتخاذ شده، تردد در آزادراه منجیل-رودبار در ایام نوروز رایگان است و نرخ عوارضی در آینده اعلام می‌شود. طبق محاسبات انجام شده در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، استفاده از آزادراه منجیل-رودبار تقاضا برای سفر را ۴۵ درصد افزایش می‌دهد.

دوستی با اشاره به دلایل افتتاح باند رفت آزادراه منجیل-رودبار گفت: در مطالعات این آزادراه باند رفت و برگشت دیده شد و عملیات اجرایی نیز بر اساس همین مطالعات انجام گرفت؛ اما با توجه به اینکه حجم ترافیک عبوری در این آزادراه بیش‌تر بر روی باند رفت است و ملاحظات منطقه‌ای نیز مدنظر مسئولان استانی و مقامات دولتی قرار داشت، تصمیم بر آن شد تا باند برگشت پس از هماهنگی با مسئولان منطقه بررسی شود.

مجری آزادراه منجیل-رودبار با اشاره به مشخصات فنی این پروژه گفت: آزادراه منجیل-رودبار به طول ۸۲۰۰ متر است که ۷۰ درصد آن از پل و تونل (ابنیه فنی) تشکیل شده است و ۱۰۰ درصد از کوهستان عبور می‌کند. در طول مسیر ۸.۲ کیلومتری آزادراه دو دستگاه تونل به طول ۹۲۷ متر و ۸ دستگاه پل به طول ۱۲۱۶ متر احداث شده است که با در نظر گرفتن سختی‌های عملیات اجرایی در محدوده شهری و دسترسی به محل پروژه به ویژه در تونل‌ها از نمونه‌های قابل ذکر در پروژه‌های راهسازی است.

وی در ادامه بیان کرد: در ساخت بعضی از پل‌های مسیر از تیرهای پیش تنیده با دهانه ۴۰ متر و در ساخت پل‌های روی رودخانه سفید رود از ۳۰۰ دستگاه شمع استفاده شده است.

دوستی ساخت پل شماره ۶ این آزادراه به طول ۳۳۰ متر را یکی از موارد خاص در ساخت ابنیه این مسیر آزادراهی دانست و خبر داد: این پل که ارتفاع دهانه میانی آن به ۱۳۵ متر می‌رسد یکی از بزرگترین پل‌های طره آزاد کشور است که با توجه به توپوگرافی منطقه به منظور کاهش اثرات زلزله‌های احتمالی با استفاده از تکیه گاه غلطکی برای اولین بار در کشور احداث شده است.

وی با تاکید بر اهمیت آزادراه منجیل-رودبار در تکمیل کریدور آزادراهی شمال-جنوب کشور بیان داشت: این آزادراه یکی از چهار مسیر عبوری از رشته کوه البرز است که دسترسی مناطق مرکزی و پایتخت را به استان گیلان و غرب دریای خزر فراهم می‌کند و نقش مؤثری در حمل و نقل کالا و مسافر، کاهش زمان سفر و صرفه‌جویی در مصرف سوخت دارد.

مجری ساخت آزادراه منجیل-رودبار ساخت این آزادراه علیرغم کوتاه بودن طول مسیر به دلیل عبور از مناطق صعب‌العبور البرز و دهلیز تنگ رودخانه سفید رود یکی از سخت‌ترین و چالش برانگیز تر ین محورهای آزادراهی کشور محسوب می‌شود.

دوستی بهره‌برداری از آزادراه منجیل-رودبار را در راستای نهضت تکمیل پروژه‌های نیمه تمام عنوان کرد و گفت: اقدامات جدی برای تکمیل این پروژه پس از دستور جهادی وزیر راه و شهرسازی آغاز شد و با اعتبار ۱,۲۰۰ میلیارد تومان تکمیل و آماده بهره برداری شد.