رهبری‌فرد: قراردادها میلیاردی اما کیفیت صفر؛ فوتبال ایران به قهقرا رفته است

بازیکن اسبق پرسپولیس و تیم ملی با ابراز ناراحتی از کیفیت لیگ برتر، گفت: متاسفانه در فوتبالی که بازیکنانش قراردادهای میلیاردی دارند، خبری از کیفیت و استعدادنیست و معتقدم با دست خودمان فوتبال را به قهقرا برده‌ایم.

بهروز رهبری‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا نسبت به شرایط و کیفیت لیگ برتر واکنش نشان داد و تاکید کرد: نمی‌دانم در فوتبال ما چه اتفاقی رخ داده که باید شاهد این سطح از کیفیت فوتبال ایران آنهم در بالاترین سطح آن باشیم. در این لیگ قراردادهای میلیاردی بسته می‌شود اما شاهد فوتبالی هستیم که به هیچ عنوان در این حد و اندازه‌ها نیست. گل سرسبد هفته دهم بازی سپاهان و پرسپولیس بود اما در طول ۹۰ دقیقه این دیدار نکته‌ای که بخواهیم در مورد آن بحث و صحبت کنیم، نبود و این یعنی فاجعه.

وی ادامه داد: در این بازی پرسپولیس هیچ فرصت و موقعیتی نداشت و نکته قابل توجهی را در این بازی ندیدیم که بخواهیم از آن دفاع کنیم، سپاهان هم هرچند به برتری دست یافت و با ۳ امتیاز این بازی را به پایان برد اما آنها هم مانند پرسپولیس فوتبالی بی‌برنامه و به دور از مسائل تاکتیکی و تکنیکی را به نمایش گذاشتند و در کل باید گفت دیداری کسل‌کننده و به دور از خلاقیت‌های روز فوتبال را شاهد بودیم.

رهبری‌فرد: قراردادها میلیاردی اما کیفیت صفر؛ فوتبال ایران به قهقرا رفته است

مدافع سال‌های نه‌چندان دور پرسپولیس یادآور شد: به عنوان یک هوادار می‌گویم دیگر بازیکنانی مانند علی‌ دایی، مهدی مهدوی‌کیا، احمدرضا عابدزاده، کریم باقری و بسیاری از چهره‌های دیگر را نخواهیم دید. بازیکنانی که هر کدام ۴۰ هزار هوادار را با خود به استادیوم می‌آوردند و جو عجیبی را در ورزشگاه ایجاد می‌کردند اما الان کدام چهره فوتبالی این قدرت را دارد و می‌تواند همان جو قدیمی را ایجاد کند؟

رهبری‌فرد گفت: امیدوارم به هیچ فرد یا تیمی برنخورد اما به عنوان یک علاقه‌مند به فوتبال اگر واقعا بیکار باشم لیگ برتر را دنبال می‌کنم چراکه هیچ بار فنی ندارد و از جذابیت‌های روز دنبال بسیار عقب است. فوتبال ما روزی برای خود در آسیا صاحب سبک و سخن بود چراکه فوتبالیست‌های ما از زمین‌های خاکی شروع کرده و با سختی و تلاش خود را بالا می‌کشیدند اما این روند در دوره‌های بعد تغییر کرد و همین تحولات باعث شد فوتبال ما از مسیر درستی که در آن قرار داشت، خارج شود.

رهبری‌فرد: قراردادها میلیاردی اما کیفیت صفر؛ فوتبال ایران به قهقرا رفته است

وی تصریح کرد: وقتی زدوبند در فوتبال حاکم شود همین می‌شود که امروز می‌بینیم، فوتبال امروز برای بچه‌های مستعدی که آه در بساط ندارند، نیست اما در عوض بچه‌های که پدران پولدار دارند برای خود جولان می‌دهند. در همین چندسال اخیر و در تیم امید پرسپولیس بازیکنان مستعدی بودند که به دلیل نداشتن پول رفت و آمد خانه‌نشین شدند اما بازیکنانی را داشتیم که به واسطه پشتوانه مالی مسیر همواری پیش راهشان بود و این فقط به این باشگاه باز نمی گردد و همه فوتبال ما چنین آسیبی مواجه است.

مدافع اسبق پرسپولیس ادامه داد: در فوتبال ما تا دلتان بخواهد استعدادهای ناب وجود دارد اما به دلیل عدم حمایت‌ها و نبود بسترهای لازم، همه آنها از بین می‌روند. وقتی بازیکنی مستعد پول برای رفت و آمد ندارد باید شرایط اسکان،‌ تغذیه و مسائل دیگر را در نظر گرفت تا او بتواند به فوتبال خود با قدرت ادامه دهد اما چون رده‌های پایه دیده نمی‌شوند و برای مدیران عامل باشگاه‌ها هم از درجه اعتبار و اهمیت برخوردار نیستند، دیده نشده و این چرخه معیوب همچنان ادامه دارد. همین الان از فردی مانند درویش که مدیرعامل پرسپولیس است بپرسید برای تیم‌های پایه چه کرده؟ در همه باشگاه‌های ما تیم‌های بزرگسالان ویترین عملکرد مدیران هستند و برای همین هیچ توجهی به رده‌های پایه نمی‌شود.

رهبری‌فرد: قراردادها میلیاردی اما کیفیت صفر؛ فوتبال ایران به قهقرا رفته است

رهبری‌فرد با اشاره به اینکه روند کنونی موجب می‌شود دست مربیان و فوتبالی‌ها از حضور چهره‌های خاص و ناب خالی شود، گفت: در چنین شرایطی بازیکن هر کاری بخواهد می‌کند و مربی هم چون پشتوانه فیزیکی ندارد مجبور است با شرایط بسازد. راه دور نرویم همین علیرضا بیرانوند هر سازی بزند همه باید برقصند چراکه گلری پشت سر او نیست که اگر مربی خواست دست به تغییرات بزند و این اتفاق در همه لایه‌های فوتبال تکرار می‌شود.

این بازیکن پیشکسوت فوتبال کشورمان با تاکید بر روزهای اوج پرسپولیس در فوتبال ایران یادآور شد: پرسپولیس زلزله را به یاد بیاورید و آن را با شرایط دیدار با سپاهان مقایسه کنید. در این دیدار بازیکنانی را داشتیم که از نیمه زمین هم رد نشدند و این را در فوتبال امروز نمی‌توان درک کرد. وقتی در لیگ قهرمانان آسیا و در دیدار با استقلال تاجیکستان بهترین بازیکن میدان شد این یعنی فاجعه،‌ یعنی آنقدر فشار روی تیم ما بوده که سنگربان تیم باید این عنوان را کسب کند و همه این‌ها پالس‌هایی می‌دهد که فوتبال ایران نه تنها در مسیر رو به رشد نیست بلکه در جاده افول و قهقرا پیش می‌رود و باید یا تغییر نگرش در این خصوص چاره‌اندیشی کرد.

رهبری‌فرد: قراردادها میلیاردی اما کیفیت صفر؛ فوتبال ایران به قهقرا رفته است

وی در واکنش به این سئوال که تیم کمتر از ۱۷ سال ایران برابر برزیل نمایشی خیره کننده داشت اما بر اساس تجربه و اتفاقات قبلی بسیاری از آنها به رده بزرگسالان نخواهند رسید، گفت: این اتفاق رخ خواهد داد چرا که بعد از بازگشت از جام‌جهانی در مدت زمانی کوتاه همه آنها فراموش می‌شوند و داستان تکراری بازیکنان مستعدی که در فوتبال ما محو می‌شوند را شاهد هستیم.

رهبری‌فرد در پاسخ به این سئوال که راهکار برون رفت از این بحران چیست، گفت: وقتی بازیکن مستعدی را پیدا می‌کنید باید همه هزینه‌های جاری او را پرداخت کنید تا بازیکن با آرامش و تمرکز ذهن فقط تمرین کند تا در آینده وارد چرخه فوتبال حرفه‌ای شود. یحث اسکان، تغذیه،‌ سربازی و موارد مشابه را باید مد نظر داشت به خصوص برای بازیکنان مستعدی که تمکن مالی کافی را ندارند و نیازمند حمایت و کمک هستند.

پیشکسوت فوتبال پرسپولیس با اشاره به عملکرد مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره این باشگاه‌ها گفت: آنقدر بیانیه و اطلاعیه صادر شده که حتی بی‌ربط‌ترین فرد در محل ما هم آنها ار به اسم و نام می‌شناسد اما چند را می‌شناسید که اعضای هیئت مدیره باشگاه‌های مطرحی چون رئال مادرید، بارسلونا یا بایرن‌مونیخ را بشناسد؟‌ دلیل آن هم معلوم است چرا که اینجا همه دنبال شو و دیده شدن هستند اما در فوتبال روز دنیا،‌ همه به دنبال کار اجرایی و انجام وظایف محوله هستند و برای همین است که فوتبال ما با فوتبال روز دنیا این همه فاصله دارد.