رئیسی پیش از عزیمت به عربستان: سوخت ماشین جنایت و نسل‌کشی در غزه را آمریکا تامین می‌‌کند

رئیس جمهور پیش از عزیمت به عربستان گفت: سوخت ماشین جنگی که امروز در غزه جنایت و نسل‌کشی می‌کند،‌ توسط آمریکایی‌ها تامین می‌شود.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی پیش از ترک تهران به منظور شرکت در اجلاس اضطراری سران سازمان همکاری اسلامی که در ریاض برگزار می شود گفت: نشست اضطراری با موضوع فلسطین برگزار خواهد شد و درخواست ایران برای تشکیل این نشست به یک ماه قبل بر می گردد.

وی افزود: قرار است این نشست در ریاض با شرکت سران کشورهای اسلامی برگزار شود. اگر اقدامات صهیونیست‌ها جنایت علیه بشریت نباشد پس چه اقدامی جنابت علیه بشریت است؟

رئیس جمهور با اشاره به پیغام های آمریکایی‌ها تصریح کرد: امرکیایی‌ها پیغام می دهند که دامنه جنگ گسترش نیابد. ماشین جنگی در اختیار آمریکایی هاست؛ آنچه جلوی به نتیجه رسیدن نشست مصر را گرفت آمریکایی ها بودند. آمریکایی‌ها بودند جلوی آتش بس را گرفتند.
این نشست مورد انتظار همه مردم به‌ویژه امت اسلامی است. به هیچ عنوان این میدان، میدانِ سخن نیست باید میدان عمل و اقدام باشد.

وی تاکید کرد: این سفر به دعوت رییس محترم سازمان همکاری های اسلامی که ریاست دوره ای آن را پادشاه محترم عربستان برعهده دارد انجام می شود نشست اضطراری با موضوع فلسطین برگزار خواهد شد؛ درخواست ایران برای تشکیل این نشست تقریبا به یک ماه قبل بر می‌گردد یعنی چند روز بیشتر از حوادث فلسطین نگذشته بود که در خواست تشکیل سریع اجلاس را داشتیم لکن به دلایل مختلفی با تاخیر برگزار شد که در نهایت قرار است امروز این نشست با شرکت سران کشورهای اسلامی در ریاض تشکیل شود.

وی با اشاره به اهمیت مساله فلسطین افزود: این موضوعِ بسیار مهم دغدغه امت اسلامی، مسلمانان سراسر جهان و تمام صاحبان فهم، درک و اندیشه در سراسر عالم است. کسانی که به صورت میلیونی به خیابان‌ها آمدند و فریادشان از ظلم رژیم صهیونسیتی و حمایت آمریکایی‌ها از این نسل کشی و جنایت علیه بشریت که مصداق کامل جنایت جنگی بشمار می رود بلند است.

رئیس جمهور تصریح کرد: حقیقتا اگر جنایت‌هایی که امروز در غزه در حال انجام است جنایت علیه بشریت نباشد پس جنایت علیه بشریت  چه مصداقی دارد؟ مسئولان مختلف آمریکایی در اظهاراتشان  اعلام می‌کنند می‌خواهیم دامنه جنگ گسترش نیابد. به ما و بعضی دیگر از کشورها نیز پیغام می‌دهند که دامنه جنگ گسترش نیابد در حالی که این حرف با عمل به هیچ عنوان سازگار نیست.

رئیسی گفت: آمریکایی‌ها سوخت این ماشین جنگی که امروز در غزه جنایت می‌کند را تهیه کرده‌اند ماشین جنگی هم در اختیار آمریکایی‌هاست و اقدامات هم اقدامات آمریکایی هاست. آمریکایی ها مانع از به نتیجه رسیدن نشست مصر شدند آنکه جلوی به نتیجه رسیدن جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد را گرفت آمریکایی‌ها بودند.

وی افزود: آمریکایی‌ها جلوی آتش بس را گرفته اند آنکه دامنه جنگ را توسعه می دهد آمریکایی‌ها هستند ریشه همه این مفاسد آمریکایی‌ها هستند دنیا امروز باید چهره اصلی آمریکایی‌ها را بشناسد که آنها همچنانی که رهبری فرمودند (و بارها به همه ما یاد دادند که دشمن را بشناسیم) با ظاهر اتو کشیده و دستانی به ظاهر مخملی اما در واقع چدنی با دنیا عمل می‌کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: حقیقتا این نشست مورد انتظار همه مردم به ویژه امت اسلامی است و انتظارشان این است که سران کشورهای اسلامی گرد هم بیایند، مهمترین مسأله جهان اسلام را که فلسطین باشد مطرح کنند، به تصمیمی قاطع برسند و اجرایی شود. به هیچ عنوان این میدان، میدانِ سخن تنها نیست که فقط اعلام موضع شود باید میدان عمل و اقدام باشد. انتظار عمومی جامعه و امت اسلامی از مسئولین و سرانشان اقدام و عمل است یعنی توققف سریع بمباران‌ها، باز شدن راه برای کمک رسانی به مردم مظلوم و مقتدر غزه، رفع محاصره غزه و احقاق حقوق فسطینی‌ها که مسأله بسیار با اهمیتی است.

وی افزود: فلسفه اصلی سازمان همکاری‌های اسلامی همین مسأله است اگر به تاریخ تشکیل این سازمان نگاه کنیم فلسفه تشکیل این سازمان مسأله فلسطین است این سازمان برای موضوع فلسطین تشکیل شده است لذا طرح موضوع فلسطین فلسفه اصلی تاسیس آن است و همه سران باید کار را با جدیت دنبال کنند.

رئیسی با بیان اینکه معتقدیم وحدت امت اسلامی وحدت کشورهای اسلامی بسیار اهمیت دارد گفت: در سازمان همکاری های اکو هم که در تاشکند حضور داشتیم احساسمان این بود که موضوع همه مسأله فلسطین است پیش از این هم گفتم موضوع فلسطین بر همه مسایل مطرح شده در اکو سایه انداخته بود امیدواریم که خداوند متعال عنایت کند و بتوانیم زبان گویای مردم انقلابی‌امان باشیم و همگرایی و وحدت کشورهای اسلامی بتواند مسأله را حل کند انشاالله.

پایان پیام/