جزئیات پروژه ۳ میلیارد یورویی توسعه فرودگاه امام با مشارکت چینی‌ها

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی با تشریح جزئیات پروژه ۳ میلیارد یورویی توسعه این فرودگاه گفت: این طرح از محل تهاتر و با مشارکت کنسرسیوم چینی-ایرانی طی ۵ سال اجرا می‌شود.

سعید چلندری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص آغاز عملیات اجرایی فاز ۲ شهر فرودگاهی حضرت امام خمینی اظهار کرد: با استفاده از تهاتر دو و نیم تا ۳ میلیارد یورو در فاز توسعه فرودگاه امام خمینی (ره) سرمایه‌گذاری خواهد شد.

وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی ۵ ساله این پروژه به بهره‌برداری می‌رسد، ترمینال فاز توسعه ای فرودگاه۴۱۰ هزار متر مربع است که در آن یک برج به ارتفاع ۱۰۰ متر ساخته می‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین در فاز توسعه فرودگاه امام دو باند پروازی و یک تاکسی وی موازی ساخته خواهد شد.

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی با اشاره به ساخت پل ارتباطی «هواپیما رو» بین اتوبان ساوه و قم گفت: با بهره‌برداری طرح توسعه فاز ۲ فرودگاه امام با عنوان راهبردی‌ترین پروژه عمرانی کشور، زیرساخت جابجایی ۳۵ میلیون مسافر فراهم می‌شود.

چلندری بیان کرد: اسفندماه سال ۱۴۰۳ کل عوامل پروازی از جمله سطوح پروازی، تجهیزات کمک ناوبری، روشنایی باند و… اجرا می شود. همزمان نیز به صورت مرحله به مرحله آشیانه تعمیر و نگهداری هواپیماها، انبارهای لجستیکی و… پروژه احداث می شود.

وی با بیان اینکه منابع مالی مورد نیاز پروژه از محل تهاتری تامین می شود، اضافه کرد: کارهای اجرایی پروژه را قرارگاه خاتم الانبیا انجام می دهد و  شرکت  «هاکان» چین نیز موارد فنی، نظارت و تامین تجهیزات را بر عهده دارد.

وی یادآور شد: شرکت چینی ساخت فرودگاه‌های بزرگ چین از جمله «داکسینگ پکن» را در کارنامه کاری خود دارد.

انتهای پیام/