انعقاد ۷۵۵ هزار قرارداد بانکی برای نهضت ملی مسکن/ دفتر مسکن مهر سال آینده بسته می‌شود

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با یادآوری اینکه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در سراسر کشور در حال ساخت است، گفت: تاکنون ۷۵۵ هزار قرارداد بانکی برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن منعقد شده است.

ابوالفضل نوروزی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی و محمدرضا مهدیار اسماعیلی رییس صندوق ملی مسکن در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به تشریح روند اجرا و تکمیل پروژه‌های مسکن مهر و نهضت ملی مسکن پرداختند.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه ۲۴۰ هزار واحد مسکن مهر از دولت‌های قبلی به دولت سیزدهم رسید گفت: تا به امروز از این تعداد ۱۲۴ هزار واحد در کل کشور به بهره برداری رسیده و ۱۲۴ هزار واحد دیگر باقی مانده است که به مردم قول می دهیم تا پایان سال آینده کل پرونده مسکن مهر در شهرهای مختلف ببندیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر پیشرفت فیزیکی ۶۸ هزار واحد مسکن مهر به ۷۵ درصد رسیده و ۳۰ هزار واحد از آنها مشکلات حقوقی و تعاونی دارند که از طریق وزارت تعاون و سازمان ملی زمین پیگیر رفع مشکلات آنها هستیم.

وی گفت: دلیل اصلی عدم پیشرفت و تکمیل واحدهای مسکن مهر آن بوده که دولت در گذشته در پروژه‌های مسکونی نقش پیمانکار را داشته و همین امر دلیل اصلی تاخیر در تحویل واحدهای مسکونی بوده است. در صورتی که اگر خود مردم کارفرما شوند و ما بتوانیم از ظرفیت‌های مردمی‌سازی استفاده کنیم سرعت اجرای پروژه‌ها دوبرابر می‌شود و در این بخش دولت باید خود نظارت بر پروژه‌ها را برعهده بگیرد تا سرعت اجرا افزایش یابد.

وی ادامه داد: ساخت ساختمان‌های بلند پروژه‌های مسکن مهر سبب شد تا تورم بر این پروژه‌ها غالب شود و سرعت اجرای پروژه‌ها طولانی‌تر شود. چرا که هرچه تعداد طبقات بیشتر شود سرعت ساخت کندتر می‌شود. اما در پروژه‌های نهضت ملی مسکن از تجربه‌های مسکن مهر استفاده کردیم و ساخت ساختمان‌های بلند را کنار گذاشتیم.

برخورد با پیمانکاران متخلف در پردیس

وی با بیان اینکه در شهر جدید پردیس با پیمانکاران کم کار و متخلف برخورد شد، گفت: در حوزه نظارتی با تشکیل کمیته‌هایی به صورت روزانه و مستمر پیگیر اتمام پروژه‌های نهضت ملی مسکن هستیم و امیدواریم با تزریق منابع مالی کافی بتوانیم این پروژه‌ها را هرچه سریعتر به اتمام برسانیم.

وی با یادآوری اینکه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در سراسر کشور در حال ساخت است، گفت: از این تعداد، ۴۰۰ هزار واحد در قالب واگذاری زمین به متقاضیان درحال اجرا است. در این طرح‌ها خود مردم کارفرما هستند و با حضور خود مردم روند اجرای پروژه‌ها بسیار خوب در حال پیشرفت است. تجربه نشان می‌دهد هرجا که به مردم اعتماد شد کارها به خوبی پیشرفت کرد.

وی با بیان اینکه در روستاها برای اولین بار اقدام به واگذاری زمین برای مهاجرت معکوس شده است، گفت: زمین حدود ۶۰۰ هزار متقاضی در این بخش تامین شده است و در حال حاضر به ۷۶ هزار نفر زمین واگذار شده است. همچنین برای ۶۶۲ هزار متقاضی در قالب قراردادهای سه جانبه اقدام به ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن کرده ایم.

به گفته وی، در حوزه نوسازی بافت‌های فرسوده، در حال حاضر ۲۴۶ هزار واحد مسکونی در قالب بسته‌های تشویقی و در قالب طرح‌های کلید به کلید و کلید به زمین در حال انجام است.

وی افزود: در حوزه مسکن روستایی هم ۴۷۱ هزار واحد مسکونی درحال ساخت است که یک رکورد بزرگ در حوزه ساخت مسکن است.

وی توضیح داد: ۳۰۰ هزار میلیارد تومان تا به امروز آورده مردم برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن است و تاکنون ۷۵۵ هزار قرارداد بانکی برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن منعقد شده است و ما همچنان پیگیر همکاری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن هستیم چراکه تا به امروز همکاری بانک‌های دولتی خوب بوده، اما بانک‌های خصوصی کم کاری‌های خود را ادامه می‌دهند، با این وجود طی ۵ تا ۶ ماه اخیر روند همکاری مناسب بوده است.

برنامه پرداخت ۳هزار میلیارد تومان از صندوق ملی مسکن به مسکن مهر

محمدرضا مهدیار اسماعیلی رییس صندوق ملی مسکن با بیان اینکه ۱۹۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق ملی مسکن برای ساخت ۱۲۴ هزار واحد مسکن مهر پرداخت شد، گفت: در تلاش هستیم از طریق الگوی مولدسازی دارایی‌های وزارت راه و شهرسازی در سال آینده از طریق شهرهای جدید ۳ هزار میلیارد تومان به پروژه‌های مسکن اختصاص یابد و این روند تامین منابع مالی تا ۱۵ هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن ادامه خواهد یافت.

وی با بیان اینکه در صندوق ملی مسکن دو طرح آماده شده است تا اثرات تورمی در حوزه مسکن خنثی شود، گفت: با راه‌اندازی تابلوهای ۸ فرابورس و همچنین صندوق‌های املاک و مستغلات، سعی خواهیم کرد تا اثرات تورمی در این بخش را خنثی کنیم همچنین با سیاست‌های کوتاه مدت از جمله خرید مصالح ساختمانی برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن قیمت تمام شده ساخت را کاهش خواهیم داد.

مهدیار اسماعیلی از خرید ۳ هزار و ۷۵۰ آسانسور در همکاری بنیاد مسکن برای ۱۰ هزار واحد مسکن مهری که تا به امروز به دلیل نداشتن آسانسور امکان بهره برداری از آنها وجود نداشت، خبرداد.

وی گفت: ۹۰ هزار تن فولادی که مورد نیاز یک سال پروژه‌های نهضت ملی مسکن بوده است که حدود ۱۰ درصد از قیمت پایه ارزان‌تر بود، از تولید کنندگان داخلی خریداری کردیم تا این پروژه‌ها از تحریک قیمت ایمن باشند. این برنامه همچنین برای خرید سیمان هم دنبال خواهد شد.

وی افزود: تا به امروز ۲۱۲ هزار میلیارد تومان از منابع مردمی وارد پروژه‌های نهضت ملی مسکن شده و عدم تمرکز بر این خود باعث شده بود که نتوانیم از این منابع استفاده حداکثری کنیم. در حال حاضر عملکرد صندوق ملی مسکن همانند صندوق توسعه ملی است و نگاه ما بر زمین نگاه به آیندگان است به طوری که بتوانیم اراضی مورد نیاز را برای نسل‌های آینده نگه داریم.

وی ادامه داد: طی امسال ۱۴هزار میلیارد تومان منابع را از بخش‌های مختلف به پروژه‌ها رساندیم و کل منابع مالی تزریق شده ۳۸۰ هزار میلیارد تومان از منابع مالی بانک‌ها و آورده‌های خود مردم بوده است.

انتهای پیام/