اسلامی: ۵ منطقه ساحلی را برای احداث نیروگاه برق هسته‌ای جانمایی کرده‌ایم

رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه مراسم بهره‌برداری از نخستین سامانه شتابدهنده‌ الکترون توان بالا گفت: اکنون برق هسته‌ای به یکی از اولویت‌های بسیاری از ملت‌ها و کشورها تبدیل شده و ۵ منطقه ساحلی را برای احداث این پروژه‌ها جانمایی کرده‌ایم.

محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی در حاشیه مراسم بهره‌برداری از نخستین سامانه شتابدهنده‌ الکترون توان بالا « CELV-8 » در استان قزوین، اظهار کرد: سامانه شتابدهنده‌ الکترون توان بالا « CELV-8 » موجب کیفیت‌بخشی و افزایش دوام محصولات به‌ویژه در حوزه پلیمری خواهد شد و نقش بسیاری موثری در کیفیت محصولات و کاهش وزن آن‌ها خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه این دستگاه موجب تفاوت‌های چشمگیر در کیفیت محصولات خواهد شد، گفت:‌ ایمنی سیم‌ و کابل‌هایی پرتودهی شده بیشتر است و مانع آتش‌سوزی سیم‌‌ها و کابل‌ها در ساختمان‌ها خواهد شد.

اسلامی تصریح کرد: فناوری پرتودهی در صنعت خودروسازی و هواپیما‌سازی، حوزه هسته‌ای و صنعت هوافضا دارای کاربردهای متنوعی بوده و یکی از مهم‌ترین کاربردهای آن افزایش دوام و ارتقای کیفیت سیم و کابل‌های مورد استفاده در این بخش‌ها است. پرتودهی؛ کلاس و کیفیت محصولات را ارتقا می‌دهد و گام بزرگی در حوزه صنعت پلیمر کشور به شمار می‌آید.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران خاطرنشان کرد: پرتودهی در زمینه افزایش کیفیت و کارایی  ‌لاستیک و تایر موثر است زیرا زمانی که این محصولات پرتودهی می‌شوند از وزن محصولات کاسته و بر کیفیت، قوام و دوام، اطمینان و عمر محصولات می‌افزایند و در مقابل از استهلاک آن‌ها می‌کاهند و نیز منجر به کاهش مصرف سوخت خودروها می‌شوند.

معاون رییس‌جمهور بیان کرد: مزایای استفاده از فناوری پرتودهی در چنین صنایعی فوق‌العاده متنوع و متفاوت است.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به طراحی و ساخت این سامانه‌ها، قابلیت استفاده از آن‌ها در حوزه کشاورزی و پرتودهی غلات نیز وجود دارد و موجب افزایش ماندگاری محصولات خواهد شد.

اسلامی گفت: امروز را باید روز آغاز فعالیت رسمی سایت‌های پرتودهی کشور به‌شمار آورد؛ بر اساس سند جامع سازمان؛ احداث، تجهیز و نصب این پروژه در طول مدت زمان یک‌سال انجام شده و اکنون شاهد بهره‌برداری و راه‌اندازی از این مجتمع هستیم.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های این مرکز تداوم دارد و سعی می‌کنیم در ماه‌های آتی سامانه‌های پرتودهی مورد نیاز در صنایع گوناگون را طراحی و تولید کرده و به مرحله بهره‌برداری برسانیم و در مناطق مختلف کشور نصب کنیم.

اسلامی با بیان اینکه سامانه‌ها بر اساس نیاز کشور طراحی و تولید می‌شود؛ گفت: در مناطق مختلف کشور و بر اساس شرایط هر کدام، سامانه‌های گوناگون پرتودهی تولید و نصب خواهد شد.

وی درباره تاثیر فعالیت این مراکز در افزایش اشتغالزایی توضیح داد: در استان قزوین و با دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) تفاهم‌نامه‌ای داشتیم تا از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در صنعت هسته‌ای استفاده کنیم که اکنون تعدادی از آن‌ها در حال گذراندن فرایند آزمون و مصاحبه برای همکاری با سازمان انرژی اتمی ایران هستند و پس از آن همکاری خود را آغاز خواهند کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: نکته بسیار مهم این است که مرکز پرتودهی صنعتی قزوین دارای سطح عملی و پژوهشی بسیار بالایی است و باید دانست در بسیاری از پژوهش‌ها به پرتودهی محصولات نیاز است که پژوهشگران می‌توانند از ظرفیت‌های پژوهشی این مرکز بهره‌مند شوند.

وی عنوان کرد: در طول یک سال گذشته به وعده‌های خود در استان قزوین وفا کرده‌ایم؛ این سامانه در استان قزوین طراحی و تولید شده و اکنون بهره‌برداری از این سامانه موجب شگفتی بسیاری از افراد شده است. از این پس آزمایشگاه‌ها در این مرکز تجهیز خواهند شد. نیروهای علمی سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت توسعه کاربرد پرتوها با دانشگاه قزوین مشغول همکاری هستند و سامانه‌های شتابگر این مرکز مورد استفاده دانشجویان رشته هسته‌ای و شتابگرها در دانشگاه قزوین قرار می‌گیرد.

جانمایی ۵ منطقه ساحلی برای احداث نیروگاه برق هسته‌ای

رییس سازمان انرژی اتمی ایران درباره توسعه تولید برق هسته‌ای در کشور نیز عنوان کرد: در این سازمان برای تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای بر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است، در ماه‌های گذشته شرکت‌ها انتخاب و مکان‌های مناسب برای احداث نیروگاه‌های برق اتمی شناسایی و جانمایی شده‌اند. زمین‌های مورد نظر را در اختیار گرفته‌ایم و عملیات اجرایی برخی از سایت‌ها نیز آغاز شده است. با الگوهای مالی تعریف شده و تمهیدات در نظر گرفته شده و در راه تحقق هدف سهم ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور گام برداشته‌ایم.

وی تاکید کرد: اکنون برق هسته‌ای به یکی از اولویت‌های بسیاری از ملت‌ها و کشورها تبدیل شده است و شاهد رقابت بسیار بزرگی در این زمینه هستیم. در ایران نیز ۵ منطقه ساحلی را برای احداث این پروژه‌ها جانمایی کرده‌ایم و عملیات اجرایی برخی از آن‌ها آغاز شده است. در این راستا عملیات اجرایی واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر با سرعت خوبی دنبال می‌شود و خوشبختانه نیروگاه شماره یک بوشهر در حال تولید برق پایدار و پاک و تزریق آن به شبکه سراسری است.